27-01-2013

Umowa o współpracy Politechniki Rzeszowskiej z Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego „PZL – Świdnik” S.A.

25 stycznia 2013 r. odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy PZL-Świdnik S.A., a Politechniką Rzeszowską. W porozumieniu podmioty deklarowały chęć współdziałania na polu nauki, badań i wdrażania programów współpracy. Nawiązana współpraca ma zmierzać do podniesienia efektywności i poziomu wykorzystania zasobów naukowo-technicznych i personalnych.

Filarami wyznaczającymi cele i kierunki współpracy będą:

• edukacja przyszłych inżynierów;
  • wspólne projekty;
  •  wspólne badania naukowe.

Powyższe cele będą realizowane przez:

• organizację praktyk dla studentów Uczelni u Pracodawcy;
  •  organizację staży dla studentów i absolwentów Uczelni u Pracodawcy oraz pracowników Pracodawcy w Uczelni;
  • ustalanie tematyki prac dyplomowych, które mogłyby być realizowane w ramach współpracy z Pracodawcą pod opieką osoby wyznaczonej z Uczelni;
  • prowadzenie prac badawczych studentów, doktorantów, pracowników w obszarach stanowiących zainteresowanie obu stron porozumienia;
  • udostępnianie literatury i pomocy naukowych;
  • wymiana pracowników Pracodawcy i studentów/pracowników Uczelni w celach szkoleniowych;
  • uczestnictwo w prezentacjach, seminariach, konferencjach, naradach, itp. organizowanych przez jedną ze Stron lub też ich współorganizowanie;
  • udzielanie wzajemnych konsultacji merytorycznych w zakresie realizowanych przez obie Strony badań naukowych i prac rozwojowych;
  • publikowanie wyników badań uzyskanych w ramach współpracy i występowanie
    o ochronę praw do wspólnie opracowanych oryginalnych rozwiązań technicznych;
  • fundowanie stypendiów przez Pracodawcę dla studentów Uczelni;
  • wzajemne korzystanie z zasobów i wyników prac laboratoryjnych.

Porozumienie zostało zawarte podczas odbywającej się w dniach 24-25 stycznia 2013 r. w Świdniku konferencji „Niezwykły inżynier potrzebny od zaraz! – partnerstwo świata nauki i biznesu w kształceniu inżynierów”.

Oprócz Politechniki Rzeszowskiej podobne porozumienia zawarły jeszcze cztery uczelnie techniczne, których zakres badań i kształcenia obejmuje tematykę lotniczą, są to Politechnika Warszawska, Politechnika Lubelska, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie.

Aleksander Taradjko