06-10-2011

Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego dla Uczelnianego Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego

Uczelniane Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej 27 września 2011 r. otrzymało Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego. Świadectwo akredytacji, wydane przez Polskie Centrum Akredytacji stwierdza, że laboratorium spełnia wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005.
Laboratorium posiada również akredytację Nadcap (National Aerospace and Defence Contractors Accreditation Program), wydaną w marcu 2009 roku przez Performance Review Institute, Warrendale, PA, USA, potwierdzające umieszczenie go na liście kwalifikowanych dostawców (Qualified Manufacturer’s List –QML). Oznacza to, że Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego może współpracować w zakresie badań materiałów i technologii materiałowych, zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi firmami w obszarze lotnictwa, kosmonautyki, uzbrojenia i dziedzin pokrewnych. Laboratorium aktywnie współpracuje z partnerami zewnętrznymi, uczelniami i ośrodkami badawczymi działającymi w ramach Centrum Zaawansowanych Technologii AERONET „Dolina Lotnicza” oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii „CAMAT”.
Do najważniejszych prac badawczych i wdrożeniowych prowadzonych w Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego należą:
  • badania właściwości mechanicznych materiałów konstrukcyjnych stosowanych w przemyśle lotniczym;
  • badania dotyczące opracowania technologii elementów części gorącej silników lotniczych metodą krystalizacji kierunkowej i monokrystalizacji oraz badania doskonałości wytworzonych monokrystalicznych łopatek turbiny;
  • badania dotyczące wytwarzania warstw ochronnych i powłokowych barier cieplnych na elementach części gorącej silników lotniczych metodami CVD (chemicznego osadzania z fazy gazowej), EB-PVD (fizycznego osadzania z fazy gazowej wspomaganego wiązką elektronów) oraz LPPS (natryskiwania plazmowego pod niskim ciśnieniem);
  • badania mikrostruktury warstwy wierzchniej elementów zespołów napędowych silników lotniczych, uzyskanej podczas obróbki skrawaniem z dużą prędkością;
  • badania związane z nowoczesnymi technikami łączenia elementów metalowych (na przykład rodzaju oraz jakości połączeń tzw. konstrukcji inteligentnych);
  • badania dotyczące wytwarzania elementów i podzespołów z blach metodami obróbki plastycznej na zimno;
  • badania oddziaływania materiałów, związków chemicznych i substancji stosowanych
  • w procesach wytwarzania na środowisko naturalne.
Realizacja tych zadań stawia Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w czołówce instytucji opracowujących nowoczesne technologie i rozwiązania konstrukcyjne stosowane w przemyśle lotniczym.